Pikkukuva

ZoomPizzakätkö

Ilmianna / repost? <Norjalainen> ke 14.10.2015  -  katsottu: 12 450 kertaa  - Jaa

Kommentit

« Vanhemmat   Yhteensä 14 kommenttia. Näytä kaikki. Uudemmat »

Peruskäyttäjä
1178 viestiä (+1798)
@GoblinRat sanoi:
En ymmärrä miten helvetissä kenenkään olisi "pakko" ostaa roiskeläppiä. Ne ovat helvetin kustannustehottomia. Jos puhutaan ihan ruuasta ja minimirahoilla kituuttamisesta, niin huomattavasti riittoisampiakin vaihtoehtoja löytyy samassa hintaluokassa.

Just siks käytinkin lainausmerkkejä. Oikea syy laiskuus ja taidottomuus.
14.10.2015 18:32 +3 pistettä [ +1 [ Lainaa ]  [ Ilmianna
Superkäyttäjä (VIP)
21085 viestiä (+25846)
@GoblinRat sanoi:
En ymmärrä miten helvetissä kenenkään olisi "pakko" ostaa roiskeläppiä. Ne ovat helvetin kustannustehottomia. Jos puhutaan ihan ruuasta ja minimirahoilla kituuttamisesta, niin huomattavasti riittoisampiakin vaihtoehtoja löytyy samassa hintaluokassa.

Sama kuin perinteinen tonnikala ja makarooni dieetti persaukisilla. Ihan saatanan kallista. Perunat ja jauheliha huomattavan paljon halvempia.
14.10.2015 19:41 [ +1 [ Lainaa ]  [ Ilmianna
Peruskäyttäjä
2036 viestiä (+6928)
@Norjalainen sanoi:
Sama kuin perinteinen tonnikala ja makarooni dieetti persaukisilla. Ihan saatanan kallista. Perunat ja jauheliha huomattavan paljon halvempia.


Tonnikala ei tosin taida enää olla edes opiskelijoidenkaan keskuudessa se juttu? Se on kallistunut sen verran viime vuosina, että hölmömpikin huomaa kannattamattomuuden. Makaronin kohdalla riippuu jossain määrin. Kaikista halvin vaalea paskamakaroni irtoaa jollain 0.70e/kg, mutta tumma maksaa heti enemmän. Joka tapauksessa kumpikin noista, makaroni tai peruna, on huomattavasti kustannustehokkaampaa kuin ne helvetin einekset. Usein näkee opiskelijoita jotka syövät niitä käytännössä pelkästään, ja valittavat sitten miten ruokaan ei riitä rahaa. Ymmärrän toki että jotkut tekevät sitä koska eivät vain jaksa tai osaa, ja valittavat siitä miten tämän takia tuhlaantuu rahaa, mutta omien opiskelujen aikana muutama vuosi takaperin tuli vastaan paljon sellaisia, joilla oli niin vähän käytännön hajua asioista, että oikeasti eivät vain kyenneet hahmottamaan hintaeroja.
15.10.2015 00:16 +1 pistettä [ +1 [ Lainaa ]  [ Ilmianna
Peruskäyttäjä
2569 viestiä (+3312)
@Norjalainen sanoi:
Sama kuin perinteinen tonnikala ja makarooni dieetti persaukisilla. Ihan saatanan kallista. Perunat ja jauheliha huomattavan paljon halvempia.


Väitteesi on muutenkin väärä, paitsi beruna vs pasta:
Tuna vs. Ground beef
Tuna: Tuna, bluefin, cooked
Beef: Beef, ground, 70% lean meat / 30% fat
Amount per 100 grams
Protein Tuna: 30 g60% Ground beef: 14 g28%
Calories Tuna: 184 Ground beef: 332
Vitamin A Tuna: 2520 IU50% Ground beef: 0 IU0%
TJEU
15.10.2015 11:57 [ +1 [ Lainaa ]  [ Ilmianna

« Vanhemmat   Yhteensä 14 kommenttia. Näytä kaikki. Uudemmat »

Hanki oma tunnus tai kirjaudu sisään, niin voit jättää tähänkin kommenttisi!

Tunnus: Salasana:
  Voit kirjautua myös Facebook-tunnuksellasi ja pääset heti kommentoimaan!